تبلیغات


تبلیغات

درج آگهی رایگان

غنای مفهومی آثار طباطبایی

در این‌جا ما با نوع جدیدی از ملیت و آگاهی ملی مواجه هستیم که در اندیشه غربی پیدا نمی‌کنیم. در مورد ارتباط این بحث با لیبرالیسم باید اشاره کنم که اعتقاد لیبرالیسم به آزادی فردی، حقوق بشر و انسان را به گونه‌ای فراملیتی و جهان وطنی در نظر می‌گیرد اما جهان‌وطنی در این بحث اگر جایگاهی داشته باشد، معنایی اقتصادی و سیاسی دارد، نه معنای فرهنگی و هویتی و از آن‌جا که انسان موجودی فکری و وابسته به هویت است، بدون تعلقات فرهنگی و اعتقادی و ارزشی خود وجود ندارد. من گفته معروف هایک را یادآوری می‌کنم که می‌گوید: «فردگرایی یک تئوری اجتماعی است.» یعنی آنکه فرد را در داخل اجتماع می‌توان تعریف کرد و بیرون اجتماع فرد تعریفی ندارد و در داخل اجتماع فرد یعنی هویتش و هویت او هم به فرهنگ، سوابق و تاریخ او باز می‌گردد. بنابراین بحث ایران که اینجا مطرح شده است در واقع هویت ما هست. این آزادی‌خواهی، فردگرایی و لیبرالیسم بدون هویت حرفی انتزاعی است اما من به انتقاداتی که پیشتر به مفهوم ناسیونالیسم غربی در ایران داشتم هنوز هم باور دارم و دکتر طباطبایی نیز این مباحث را در نوشته‌های خود کاملا مرزبندی کرده‌اند. ما ناسیونالیسم ایرانی نداریم اما ایرانیت، فرهنگ ایرانی و آگاهی ملی ایرانی داریم که دکتر طباطبایی هم آنها را شاکله بندی کرده‌اند اما من فکر می‌کنم آنچه یک عده به‌عنوان ناسیونالیسم ایرانی علم کرده‌اند و از قبل آن دکانی برای کسب قدرت سیاسی زده‌اند به این مبحث ارتباطی ندارد و معتقدم که ارزش کاری که دکتر طباطبایی در رابطه با ایران انجام داده‌اند بسیار فراتر از این سخنان است و در چارچوب به دستگیری قدرت و تعابیر محقر روزمره سیاسی نیست. بنابراین خواهشمندم چه منتقدان و چه طرفداران، بحث ناسیونالیسم را به دکتر طباطبایی نسبت ندهند.

سخنان موسی غنی‌نژاد
در نشست «تاملی درباره ایران»

پیشنهاد میشه بخونید : برای نمایش تمام مطالب مرتبط با عنوان «غنای مفهومی آثار طباطبایی» اینجا کلیک کنید.

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت منتشر شده و صرفا در این سایت باز نشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار